messi
membru vechi
 Din: baia mare
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 137
|
|
mircea pauseniuc a scris:
HCM Minaur Baia Mare a debutat cum nu se putea mai prost in noua editie de campionat.O infringere,rusinoasa, la scor (19-27) in fata unei echipe a Zalaului care a fost superioara la toate capitolele.Inca din startul partidei s-a vazut ca fetele au trac iar,in aceste conditii, zalauancele nu s-au lasat invitate sa atace poarta noastra ori de cite ori aveau ocazia .In minutul 10 scorul incepuse sa ia proportii :1-5 . Am remarcat foarte multe greseli individuale : mingi scapate, pase date la intimplare , driblinguri la semicerc finalizate prin pierderea mingii,pasi etc.Au mai fost si lovituri de la 7 m ratate. Nu s-a vazut nici o conceptie tactica jocul avind o desfasurare haotica.O degringolada aproape totala.Si daca n-ar fi fost cele citeva “sclipiri” ale Anetei Pirvut si ,hai sa zicem , citeva interventii ale Flaviei Matei , infringerea ar fi fost si mai rusinoasa. Inexplicabil jocul Sabinei Klimek,cea care trebuia sa-si asume rolul de conducator de joc in absenta Ioanei Ravasz. Aruncari telefonate,mingi scapate, pase gresite.La fel de neinspirata a fost si Eliza Buceschi, o jucatoare de la care se asteapta foarte mult: apatica,aruncari imprecise,pase gresite. Timeea Tatar, o jucatoare care de obicei isi face cu brio datoria , azi a fost umbra celei pe care o stiam: a beneficiat de citeva mingi utile pe semicerc insa a aruncat ori pe linga pooarta ori in portarita Adriana Nechita(foarte buna in acest meci). Diana Puiu, a incercat cite ceva,marcind si 3 goluri-prea putin pentru un inter, dar a terminat pina la urma in nota echipei-adica slab. Andrada Maior-Pasca- o jucatoare care se misca bine si poate deveni in scurt timp o piesa importanta in angrenajul echipei;ii prevad o frumoasa cariera! Lavinia Dobromir si Jenica Rudics, s-au zbatut , au vrut mult si au reusit putin! Cynthia Tomescu, in nota echipei , adica slab. Singura jucatoare care a mai jucat cit de cit ceva ,avind din nou unele sclipiri, a fost si de aceasta data Aneta Pirvut.Bine ca,macar, accidentarea din prima repriza n-a fost mai grava Costica Buceschi a pierdut la toate capitolele duelul tactic cu Gheorghe Tadici.N-am inteles de ce s-a incapatinat sa joace, o buna perioada de timp(in repriza a doua) cu Eliza Buceschi in postura de extrema stinga , in timp ce Andrada Maior-Pasca(extrema de meserie) statea cuminte pe banca iar Aneta Pirvut era in postura de inter.Dupa parerea mea,ca nespecialist, asemenea “experimente’ se puteau face in meciurile de pregatire( si au fost destule) nu intr-un meci contra Zalaului,meci de la care spectatorii asteptau Victoria. Ceva se intimpla la echipa,in conditiile in care, cu aproape acelasi lot de jucatoare, in campionatul trecut nu prea au fost probleme majore.E drept au plecat doua jucatoare importante –Camelia Balint si Raluca Mihai(plus K.Klocza) dar asta nu inseamna ca pentru HCM este sfirsitul.Domnul Buceschi este cel mai in masura sa ne demonstreze ,pe viitor, ca are valoare ca antrenor.Si asta se poate vedea doar prin jocul echipei.Jocul de astazi ne-a demonstrat altceva.Sper ca meciul cu Zalaul sa fi fost doar un accident nefericit iar echipa sa-si revina .In caz contrar…cred ca va fi bai! Despre HCM Zalau – joc pragmatic si spectaculos pe alocuri.Au speculat foarte bine greselile baimarencelor.Remarcate : Babeanu(11 goluri),Ad.Nechita,Bese,Molfea,Rob. Gh.Tadic, la fel de “necioplit” ,precum il stiam.Gesticulari repetate,dispute verbale cu arbitri,reprosuri la adresa tuturor.A primit o eliminare de 2 minute iar in repriza a doua a reusit sa se mai “calmeze” astfel ca arbitrii n-au fost nevoiti sa-l elimine definitiv. Arbitrajul craiovenilor Barcan si Ciurea destul de correct. Urmeaza ,etapa viitoare, un meci foarte greu impotriva echipe Dunarea Braila,echipa pregatita de catre fostul technician al HCM-ului Ioan Baban.Sper intr-o mobilizare exemplara si intr-un rezultat bun. Daca echipa va merge la Braila cu intentia de a nu pierde la scor si nu cu intentia de a cistiga atunci e clar ca n-avem ce spera.Fiecare joc,indiferent de adversar, trebuie tratat cu dorinta de a invinge. Sper intr-o redresare din mers a echipei. Hai HCM ! |
Nu-mi spune ca te asteptai azi sa castigam....poate sa nu pierdem la diferenta mai mare,desi si 8 goluri pe teren propriu e ENORM. Nu sunt antrenor sa-mi dau cu parerea dar nu s-a vazut nimic tactic in meciul de azi.Ma opresc aici si nu mai zic nimc de fete pentru a nu incepe cu criticile chiar din prima etapa,dar din ce am vazut azi sper sa nu luam drumul Minaurului...masculin!
_______________________________________ Ai invins?CONTINUA ......Ai pierdut?CONTINUA (Pierre de Coubertin)
|
|