HCM Baia Mare
Forumul paginii www.hcmbaiamare.ro
Lista Forumurilor Pe Tematici
HCM Baia Mare | Inregistrare | Login

POZE HCM BAIA MARE

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
sayler_moon_19 la Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Bacau
cauta Barbat
26 - 46 ani
HCM Baia Mare / discutii despre liga nationala / Debut dezamagitor in noul campionat-infringere cu Zalaul  
Autor
Mesaj Pagini: 1
mircea pauseniuc
membru vechi

Din: Farcasa/MM
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 116
HCM Minaur Baia Mare a debutat cum nu se putea mai prost in noua editie de campionat.O infringere,rusinoasa, la scor (19-27) in fata unei echipe a Zalaului care a fost superioara la toate capitolele.Inca din startul partidei s-a vazut ca fetele au trac iar,in aceste conditii, zalauancele nu s-au lasat invitate sa atace poarta noastra  ori de cite ori aveau ocazia .In minutul 10 scorul incepuse sa ia proportii :1-5 .
Am remarcat foarte multe greseli individuale : mingi scapate, pase  date la intimplare , driblinguri la semicerc finalizate prin pierderea mingii,pasi etc.Au mai fost si lovituri de la 7 m ratate.
Nu s-a  vazut nici o conceptie tactica jocul avind o desfasurare haotica.O degringolada aproape totala.Si daca n-ar fi fost cele citeva “sclipiri” ale Anetei Pirvut si ,hai sa zicem , citeva interventii ale Flaviei Matei , infringerea ar fi fost si mai rusinoasa.
Inexplicabil jocul Sabinei Klimek,cea care trebuia sa-si asume rolul de conducator de joc in absenta Ioanei Ravasz. Aruncari telefonate,mingi scapate, pase gresite.La fel de neinspirata a fost si Eliza Buceschi, o jucatoare de la care se asteapta foarte mult: apatica,aruncari imprecise,pase gresite.
Timeea Tatar, o jucatoare care de obicei isi face cu brio datoria , azi a fost umbra celei pe care o stiam: a beneficiat de citeva mingi utile pe semicerc insa a aruncat ori pe linga pooarta ori in portarita Adriana Nechita(foarte buna in acest meci).
Diana Puiu, a incercat cite ceva,marcind si 3 goluri-prea putin pentru un inter, dar a terminat pina la urma in nota echipei-adica slab.
Andrada Maior-Pasca- o jucatoare care se misca bine si poate deveni in scurt timp o piesa importanta in angrenajul echipei;ii prevad o frumoasa cariera!
    Lavinia Dobromir si Jenica Rudics, s-au zbatut , au vrut mult si au reusit putin!
    Cynthia Tomescu, in nota echipei , adica slab.
Singura jucatoare care a mai jucat cit de cit ceva ,avind din nou unele sclipiri, a fost si de aceasta data     Aneta Pirvut.Bine ca,macar, accidentarea din prima repriza n-a fost mai grava
   Costica Buceschi a pierdut la toate capitolele duelul tactic cu Gheorghe Tadici.N-am inteles de ce s-a incapatinat sa joace, o buna perioada de timp(in repriza a doua) cu Eliza Buceschi in postura de extrema stinga , in timp ce Andrada Maior-Pasca(extrema de meserie) statea cuminte pe banca iar Aneta Pirvut era in postura de inter.Dupa parerea mea,ca nespecialist, asemenea “experimente’ se puteau face in meciurile de pregatire( si au fost destule) nu intr-un meci contra Zalaului,meci de la care spectatorii asteptau Victoria.
Ceva se intimpla la echipa,in conditiile in care, cu aproape acelasi lot de jucatoare, in campionatul trecut nu prea au fost probleme majore.E drept au plecat doua jucatoare importante –Camelia Balint si Raluca Mihai(plus K.Klocza) dar asta nu inseamna ca pentru HCM este sfirsitul.Domnul Buceschi este cel mai in masura sa ne demonstreze ,pe viitor, ca are valoare ca antrenor.Si asta se poate vedea doar prin jocul echipei.Jocul de astazi ne-a demonstrat altceva.Sper ca meciul cu Zalaul sa fi fost doar un accident nefericit iar echipa sa-si revina .In caz contrar…cred ca va fi bai!
Despre HCM Zalau – joc pragmatic si spectaculos pe alocuri.Au speculat foarte bine greselile baimarencelor.Remarcate : Babeanu(11 goluri),Ad.Nechita,Bese,Molfea,Rob.
Gh.Tadici, la fel de “necioplit” ,precum il stiam.Gesticulari repetate,dispute verbale cu arbitri,reprosuri la adresa tuturor.A primit o eliminare de 2 minute iar in repriza a doua a reusit sa se mai “calmeze” astfel ca arbitrii n-au fost nevoiti sa-l elimine definitiv.
Arbitrajul craiovenilor Barcan si Ciurea destul de correct.
Urmeaza ,etapa viitoare, un meci foarte greu impotriva echipei Dunarea Braila,echipa pregatita de catre fostul tehnician al HCM-ului Ioan Baban.Sper intr-o mobilizare exemplara si intr-un rezultat bun.
Daca echipa va merge la Braila cu intentia de a nu pierde la scor si nu cu intentia de a cistiga atunci e clar ca n-avem ce spera.Fiecare joc,indiferent de adversar, trebuie tratat cu dorinta de a invinge.
Sper intr-o redresare din mers a echipei.
Hai HCM !

debut noul zalaul hcm minaur baia mare debutat cum putea mai prost noua editie scor (19-27) fata

45.5KB

Modificat de mircea pauseniuc (acum 14 ani)


_______________________________________
"victoria are mai multi tati....infringerea este orfana"!

pus acum 14 ani
   
messi
membru vechi

Din: baia mare
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 137

mircea pauseniuc a scris:

HCM Minaur Baia Mare a debutat cum nu se putea mai prost in noua editie de campionat.O infringere,rusinoasa, la scor (19-27) in fata unei echipe a Zalaului care a fost superioara la toate capitolele.Inca din startul partidei s-a vazut ca fetele au trac iar,in aceste conditii, zalauancele nu s-au lasat invitate sa atace poarta noastra  ori de cite ori aveau ocazia .In minutul 10 scorul incepuse sa ia proportii :1-5 .
Am remarcat foarte multe greseli individuale : mingi scapate, pase  date la intimplare , driblinguri la semicerc finalizate prin pierderea mingii,pasi etc.Au mai fost si lovituri de la 7 m ratate.
Nu s-a  vazut nici o conceptie tactica jocul avind o desfasurare haotica.O degringolada aproape totala.Si daca n-ar fi fost cele citeva “sclipiri” ale Anetei Pirvut si ,hai sa zicem , citeva interventii ale Flaviei Matei , infringerea ar fi fost si mai rusinoasa.
Inexplicabil jocul Sabinei Klimek,cea care trebuia sa-si asume rolul de conducator de joc in absenta Ioanei Ravasz. Aruncari telefonate,mingi scapate, pase gresite.La fel de neinspirata a fost si Eliza Buceschi, o jucatoare de la care se asteapta foarte mult: apatica,aruncari imprecise,pase gresite.
Timeea Tatar, o jucatoare care de obicei isi face cu brio datoria , azi a fost umbra celei pe care o stiam: a beneficiat de citeva mingi utile pe semicerc insa a aruncat ori pe linga pooarta ori in portarita Adriana Nechita(foarte buna in acest meci).
Diana Puiu, a incercat cite ceva,marcind si 3 goluri-prea putin pentru un inter, dar a terminat pina la urma in nota echipei-adica slab.
Andrada Maior-Pasca- o jucatoare care se misca bine si poate deveni in scurt timp o piesa importanta in angrenajul echipei;ii prevad o frumoasa cariera!
    Lavinia Dobromir si Jenica Rudics, s-au zbatut , au vrut mult si au reusit putin!
    Cynthia Tomescu, in nota echipei , adica slab.
Singura jucatoare care a mai jucat cit de cit ceva ,avind din nou unele sclipiri, a fost si de aceasta data     Aneta Pirvut.Bine ca,macar, accidentarea din prima repriza n-a fost mai grava
   Costica Buceschi a pierdut la toate capitolele duelul tactic cu Gheorghe Tadici.N-am inteles de ce s-a incapatinat sa joace, o buna perioada de timp(in repriza a doua) cu Eliza Buceschi in postura de extrema stinga , in timp ce Andrada Maior-Pasca(extrema de meserie) statea cuminte pe banca iar Aneta Pirvut era in postura de inter.Dupa parerea mea,ca nespecialist, asemenea “experimente’ se puteau face in meciurile de pregatire( si au fost destule) nu intr-un meci contra Zalaului,meci de la care spectatorii asteptau Victoria.
Ceva se intimpla la echipa,in conditiile in care, cu aproape acelasi lot de jucatoare, in campionatul trecut nu prea au fost probleme majore.E drept au plecat doua jucatoare importante –Camelia Balint si Raluca Mihai(plus K.Klocza) dar asta nu inseamna ca pentru HCM este sfirsitul.Domnul Buceschi este cel mai in masura sa ne demonstreze ,pe viitor, ca are valoare ca antrenor.Si asta se poate vedea doar prin jocul echipei.Jocul de astazi ne-a demonstrat altceva.Sper ca meciul cu Zalaul sa fi fost doar un accident nefericit iar echipa sa-si revina .In caz contrar…cred ca va fi bai!
Despre HCM Zalau – joc pragmatic si spectaculos pe alocuri.Au speculat foarte bine greselile baimarencelor.Remarcate : Babeanu(11 goluri),Ad.Nechita,Bese,Molfea,Rob.
Gh.Tadic, la fel de “necioplit” ,precum il stiam.Gesticulari repetate,dispute verbale cu arbitri,reprosuri la adresa tuturor.A primit o eliminare de 2 minute iar in repriza a doua a reusit sa se mai “calmeze” astfel ca arbitrii n-au fost nevoiti sa-l elimine definitiv.
Arbitrajul craiovenilor Barcan si Ciurea destul de correct.
Urmeaza ,etapa viitoare, un meci foarte greu impotriva echipe Dunarea Braila,echipa pregatita de catre fostul technician al HCM-ului Ioan Baban.Sper intr-o mobilizare exemplara si intr-un rezultat bun.
Daca echipa va merge la Braila cu intentia de a nu pierde la scor si nu cu intentia de a cistiga atunci e clar ca n-avem ce spera.Fiecare joc,indiferent de adversar, trebuie tratat cu dorinta de a invinge.
Sper intr-o redresare din mers a echipei.
Hai HCM !





Nu-mi spune ca te asteptai azi sa castigam....poate sa nu pierdem la diferenta mai mare,desi si 8 goluri pe teren propriu e ENORM.
Nu sunt antrenor sa-mi dau cu parerea dar nu s-a vazut nimic tactic in meciul de azi.Ma opresc aici si nu mai zic nimc de fete pentru a nu incepe cu criticile chiar din prima etapa,dar din ce am vazut azi sper sa nu luam drumul Minaurului...masculin!


_______________________________________
Ai invins?CONTINUA ......Ai pierdut?CONTINUA                (Pierre de Coubertin)

pus acum 14 ani
   
mircea pauseniuc
membru vechi

Din: Farcasa/MM
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 116
....messi....
.....speram,sincer,intr-un rezultat favorabil....cu speranta unei victorii a echipei noastre intru de fiecare data in sala sporturilor(indiferent de adversar)....asa cum remarcai si tu nu se poate spune ca fetele n-au luptat sau ca nu si-au dorit victoria...meciul s-a pierdut din cauza tacticii de joc,care paradoxal nu s-a prea vazut.E bine,totusi,ca acest dus rece a venit la inceputul campionatului iar Costica Buceschi poate sa vada unde ,ce si cine a gresit.Poate sa remedieze lucrurile din mers pentru a nu avea probleme mai tirziu.

debut noul zalaul rezultat speranta unei victorii echipei noastre intru fiecare data sala cum

38.5KB

Modificat de mircea pauseniuc (acum 14 ani)


_______________________________________
"victoria are mai multi tati....infringerea este orfana"!

pus acum 14 ani
   
rapid_edy_milan
membru de baza

Din: Baia Mare
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 281
deci..sa punctez si eu unele chestii.

1. costica nu a apucat nici macar sa cunoasca bine fetele. nu stiu daca a avut 1 sapt cu echipa pentru pregatire. ce tactica mare sa se vada ? (Costica a fost plecat cu nationala in Olanda)
2. toata saptamana se pare ca pregatirea pentru joc s'a facut cu ravasz centru...care a facut entorsa cu o zi inainte. klimek a aparut dintr'o data in primul 7.
3. rezultatul e mai mult decat normal. hai sa le punem toate cap la cap si sa recunoastem ca de 10 ori daca mai jucam cu Zalau, o luam


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
mircea pauseniuc
membru vechi

Din: Farcasa/MM
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 116
edy.....iti raspund punctual:
....Personal, nu am absolut nimic cu Costica Buceschi, nu-i contesc calitatile iar ceea ce am scris a fost rezultatul constatrilor mele dupa jocul prestat de echipa noastra. Putea sa fie orice antrenor: Radu Voina,Musi,Badulescu,Baban sau cine mai vrei tu , ... as fi ajuns la celeasi concluzii in urma vizionarii meciului.
1."costica nu a apucat nici macar sa cunoasca bine fetele".....????? cum sa le mai cunoasca...e pentru prima data la echipa???...nu a fost el secund la HCM ...s-a schimbat atit de tare lotul incit jucatoarele baimarence sa-i devina "necunoscute"....hai sa fim seriosi!
...chiar daca a fost plecat cu Nationala , consider ca antrenorul principal trebuia sa lase un plan riguros de pregatire tehnico-tactica iar antrenoarea secunda-in speta Magda, trebuia sa duca la indeplinire cele trasate....daca nu s-a intimplat asa sau daca Magdalena Kovacs nu a respectat planurile principalului atunci avem o problema...mare !!
2.Lipsa lui Ravasz poate fi o scuza, dar sa nu uitam ca Sabine a facut multe meciuri bune ,marcind goluri spectaculoase....de data asta,insa , nu i-a iesit mai nimic!
3.Rezultatul nu mi se pare de loc normal.Trebuie si putem sa invingemm echipa lui Tadici.Adu-ti aminte ca in meciul din editia trecuta cu HC Zalau n-a jucat nici Camelia Balint si le-am invins.A fost ,in plus fata de echipa de azi Raluca Mihai....in rest cam aceleasi jucatoare
In concluzie ramin la parerile exprimate in comentariul de mmai sus !

debut noul zalaul raspund absolut nimic costica buceschi, nu-i contesc calitatile iar ceea scris

21.1KB


_______________________________________
"victoria are mai multi tati....infringerea este orfana"!

pus acum 14 ani
   
mariachi3526
membru vechi

Din: Baia Mare forever
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 194
fetele is cam crudutze daca reusim anul acesta sa ne mentinem in prima liga la anul putem spera k vom avea iar echipa sa luptam la cupe europene !

_______________________________________
Inteligenta ma urmareste, dar eu sunt mai rapid

pus acum 14 ani
   
messi
membru vechi

Din: baia mare
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 137
Va fi foarte greu sezonul acesta.Cu toate ca a fost''un dus'' rece la inceput de sezon nu cred ca se poate schimba cu foarte mult mersul echipei in conditiile actuale.Jucatoarele sunt tinere,eu zic ca cel putin 2 ani daca vor ramane impreuna vom putea discuta de o echipa care s-ar putea bate la campionat.Sunt si foarte tinere dar si foarte talentate,le mai trebuie munca si meciurile impreuna pentru a realiza ceva.
Sunt foarte foarte curios,EDY,si te intreb pe tine care esti mai din anturajul echipei si poate stii..de ce s-a asteptat atat de mult cu introducerea Anetei...a fost nevoie de 5 goluri avans?Se vroia a fi o surpriza pe final de meci?Numa nu inteleg,poate sunt eu de vina.In afara de ea si cateva interventii bune ale Flaviei eu fost cam au fost cam sterse restul.Diana Puiu ,golgetera amicaleleor si turneelor de pragatire s-a vazut doar in ultimele cred 8-9 minute cand a luat niste faze pe cont propriu.Sper totusi ca echipa sa ramana aceeasi si chiar daca s-ar sacrifica un sezon sa avem speranta unei mari echipe dupa acesta!.........Zic eu!


_______________________________________
Ai invins?CONTINUA ......Ai pierdut?CONTINUA                (Pierre de Coubertin)

pus acum 14 ani
   
rapid_edy_milan
membru de baza

Din: Baia Mare
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 281
sa'i raspund lui nea Mircea mai intai
- Costica nu a lipsit 1 zi, nici 2, nici 2 luni. a lipsit mai mult de un an, timp in care au aparut mai multe jucatoare, lipsite de experienta din intamplare. obiectivul s'a schimbat. avem 2-3 juc. indisponibile.
- multa lume nu stie dar Eliza nici pe foaia de joc nu trebuia sa apara la ora meciului. s'a miscat chiar bine pentru starea in care era.
- treburile astea cu "un eventual plan de pregatire lasat Magdei" sunt detalii care nu ne privesc. Nu cunoastem noi atatea in cat sa ne dam cu parerea.
- sa fim seriosi in privinta rezultatului. De 10 ori daca mai jucam acasa cu Zalaul ne scot astia din sala.

acum sa'i rasp. lui messi

- se pare ca Lavinia era mai in "vana" inaintea acestui meci. (vezi si meciurile mai bune facute de Lavinia la Trofeul MM). era absolut normal sa i se acorde sansa asta.
Ca nu s'a ridicat la anumite asteptari, e altceva. Nici Aneta nu a facut un meci splendid, jucand tot cam in nota echipei : mediocru cu anumite sclipiri.


_______________________________________


pus acum 14 ani
   
mihaiBM
Membru

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 83
rezultat dezamagitor..ok
nu cred ca se punea vreun moment ,realistic vorbind , victoria
din pacate simt ostilitate in comentariile voastre ...ceea ce va cam umbreste ratiunea stimabililor...pai cum sa vezi disciplina tactica cand nu vorbiti de fatorul esential ..ai jucat ,sau cel putin ai facut act de prezenta 60 minute , fara un centru ,un coordonator , un cap limpede care sa-ti aseze echipa ...ai facut in minutul 52 prima shema tactica ...nici "scurta" . nici plecatul extremei ...ceva intre cu finalizare la Jeni .ai dat gol si cam atat parte tehnico-tactica.Nu stiu daca sa-i caut scuze Sabinei ,nerefacuta inca , nu stiu daca sa acuz antrenorul ...din pacate parerea mea este ca tineretea debutantelor ,cu tracul aferent , s-a extins asupra intregii echipe si a iesit ce-a iesit.
Am intalnit o echipa tanara dar sudata si asa cum in orice pui un ingredient pentru a obtine forma si savoare asa a aparut Bese la Zalau ..iar noi am cam ramas cu aluatul necrescut.
Sper ,si asta nu la Braila , spun ca sper ca in 2-3 saptamani sa apara in jocul echipei o maturitate care sa compenseze tineretea si tracul normal.
Scuze si acuze putem face pana campionatul viitor ...din pacate acest sezon vom trage din greu pentru neintinerirea echipei amanata cel putin 2 sezoane , pentru dorinta noastra de-a particita in cupe europene dar nimeni n-a luat in calcul ca nu mai avem jucatoare cu experienta langa care sa creasca tineretul ...totusi proba de foc o dai in joc , "furi" meserie n-o asimilezi 100% la antrenamente 
am jucat un meci si facem analize detaliate la nivelul jucatoarelor ...pai fratilor analizati si posturile 1 la 1 cu echipa Zalaului si gasiti un plus echipei  noastre ...greselile amplifica proportiile scorului da sa nu ne imbatam cu apa rece ca aveam vreo sansa la victorie


_______________________________________
Parazitii -Mesaj pentru Europa

pus acum 14 ani
   
kopasz
Membru

Din: Nagybanya
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 89
ai dreptate Mihai

_______________________________________
daca o pasarica ti-a soptit ceva.......... inseamna ca esti nebun pasarile nu vorbesc

pus acum 14 ani
   
messi
membru vechi

Din: baia mare
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 137

rapid_edy_milan a scris:

acum sa'i rasp. lui messi

- se pare ca Lavinia era mai in "vana" inaintea acestui meci. (vezi si meciurile mai bune facute de Lavinia la Trofeul MM). era absolut normal sa i se acorde sansa asta.
Ca nu s'a ridicat la anumite asteptari, e altceva. Nici Aneta nu a facut un meci splendid, jucand tot cam in nota echipei : mediocru cu anumite sclipiri.




Da-mi voie sa te contrazic aici,sau cel putin sa-mi mai spun odata parerea si adica faptul ca Aneta a fost daca nu cu 2, cu 3 clase peste media echipei.Sau m-a pacalit jocul mult mai ambitios si cele 7 golur(daca nu ma insel),asta dupa ce a fost serios ''controlata'' de Bese.O fi,nu o fi asa nu pot sa-ti spun exact.Poate ca jucatoarele tinere nu au langa ele jucatoare cu experienta,cum zicea kopasz,dar pot arunca un ochi la indarjirea cu care joaca Aneta aproape meci de meci.Zic eu..


_______________________________________
Ai invins?CONTINUA ......Ai pierdut?CONTINUA                (Pierre de Coubertin)

pus acum 14 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la